HARDALLAR

HARDALLAR

Hardalın Kısa Tarihçesi

Avrupa’nın lezzet kralı evinize geliyor

Hardal, M.Ö. 1000’li yıllardan bu yana Çin’de yemeklerin lezzetini arttıran önemli baharatlardan biridir. Bu tarihten itibaren batıya doğru yolculuğa çıkan Hardal, Mısır’da kendine hem baharat hem de ilaç olarak yer bulmuştur. 

Milattan önce 50’de Romalılar, Mısır’da Hardal’ı keşfetmişler ve hemen Avrupa’ya getirmişlerdir.

Bir sos olarak hardala ilişkin ilk tarif milattan sonra 4. yüzyıla kadar uzanır. Bu tarife göre taşla ezilerek öğütülen hardal tohumları; bal, zeytinyağı ve sirke ile karıştırılmaktadır. 

Hardal ile ilgili ilk ürün kriterleri 13. yüzyılda Ortaçağ Avrupası’nda Burgund Düklüğü tarafından belirlenmiştir. Bu kriterlerin kılavuzluğunda sağlam temeller üzerinde yükselen Fransa’nın Dijon kenti, bir hardal şehrine dönüşmüştür.

Hardal Çeşitleri

Her zevkin Hardalı ayrı

Yüzlerce yıldır lezzetiyle dünyayı fetheden Hardal, içerdiği tatlı, ekşi ve acı tatlarla, herkesin beğenisini kazanmış çeşitliliğe sahip olan, geniş aromalı lezzet spektrumuna sahiptir. 

Sarı bitkiler açan hardal bitkisinde farklılık tohumlarından anlaşılabilir. Hardal cinsileri de tohumlarına göre; sarı, kahverengi ve siyah olarak ayrışır. Tohumlar, hardalın sadece rengini değil, tadının belirlenmesinde de işleme prosesi ile birlikte önemli bir etkendir.

Kategoriler